Wyślij wiadomość


  1. * Pole wymagane

  Dane adresowe

  INSTYTUT BADAWCZY LEŚNICTWA
  Sękocin Stary, ul. Braci Leśnej nr 3, 05-090 Raszyn

  tel. 22 7150 300 – centrala;         tel. 22 7150 305 – portiernia;     fax  22 7200 397

  e-mail: ibl@ibles.waw.pl

  O nas

  Archiwum Leśnej Historii Mówionej to temat zrealizowany jako program pilotażowy w latach 2012-2014 w Instytucie Badawczym Leśnictwa. Sama idea zapoczątkowania nagrań w nurcie historii mówionej i utworzenia Archiwum pojawiła się w roku 2008. Wtedy to jej pomysłodawca – Tomasz Zygmont – zwrócił się do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z taką inicjatywą. Nie zainteresowało to jednak ówczesnych władz leśnych. Po dwóch latach projekt powrócił jako temat badawczy, z którym do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych wystąpił Instytut Badawczy Leśnictwa. Temat uzyskał poparcie Departamentu Leśnictwa Ministerstwa Środowiska i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. W maju 2012 roku nowy dyrektor generalny Lasów Państwowych podjął decyzję o sfinansowaniu tematu. Umowa nr EO-2717-33/12 została podpisana 24 października 2012 roku na wykonanie usługi badawczej pod nazwą „Leśne Archiwum Historii Mówionej – temat pilotażowy – Ochrona lasów i przyrody Puszczy Białowieskiej w relacjach świadków historii, z podtytułem „Zanim pojawiły się organizacje ekologiczne” (temat o symbolu BLP-391).

  Archiwum gromadzi świadectwa historii mówionej w postaci nagrań video i nagrań audio, a także fotografie, dokumenty i pamiątki z domowych archiwów oraz wspomnienia spisane w formie tekstu. Relacje udostępniane są w siedzibie Biblioteki IBL. Wybrane fragmenty nagrań publikowane są na stronie internetowej www.lasy-i-ludzie.pl oraz na portalu YouTube.

  Zasady udostępniania

  Zasoby Archiwum Leśnej Historii Mówionej są udostępniane w formie kopii rozmów na płytach DVD. Można je przeglądać w czytelni Biblioteki Instytutu Badawczego Leśnictwa, po wypełnieniu stosownego kwestionariusza. Zasoby nie są wypożyczane na zewnątrz. Zbiór może być wykorzystany do celów naukowych i dydaktycznych. O udostępnieniu materiału filmowego w pełnej rozdzielczość Full HD decyduje Dyrektor IBL.

  Regulamin Archiwum

  Archiwum Leśnej Historii Mówionej jest zbiorem wydzielonym Biblioteki Instytutu Badawczego Leśnictwa. W stosunku do tego zbioru obowiązuje regulamin Biblioteki, wprowadzony zarządzeniem Dyrektora IBL nr 7 z dnia 4 lutego 2013 roku. Regulamin jest dostępny w siedzibie IBL oraz na stronach internetowych www.ibles.pl

  Zaproszenie do współpracy

  Zwracamy się z prośbą do wszystkich, którzy rozpoznają miejsca, ludzi i sytuacje przedstawione na fotografiach, o przesłanie informacji na ten temat. Będziemy też wdzięczni za wszelkie uwagi dotyczące treści, wyglądu i funkcjonalności naszej strony. Informacje prosimy kierować za pomocą formularza kontaktowego.

  Zapraszamy osoby, instytucje i organizacje zainteresowane historią mówioną. Jeżeli chcecie Państwo zrealizować własny projekt, służymy radą, wsparciem merytorycznym, w określonych wypadkach możliwa jest także wspólna realizacja. Będziemy wdzięczni za wskazanie tematów, miejsc, wydarzeń wokół których można byłoby takie projekty realizować. Pomożemy w ich przygotowaniu i wykonaniu. Chętnie przyjmiemy kopie zebranych materiałów do naszego Archiwum.

  Zachęcamy leśników i ich rodziny do przekazywania zasobów domowych archiwów oraz nagrań i transkrypcji tekstowych „mówionych świadectw” związanych z lasem, leśnictwem, ochroną przyrody i łowiectwem.